معرفی شانزدهمین دوره مسابقات سراسری عملیات حرارتی

معرفی رویداد: مسابقه عملیات حرارتی

مسابقات سراسری عملیات حرارتی، یکی از مسابقاتی است که هرساله با حضور دانشجویان رشته‌ی مهندسی مواد و متالورژی کل کشور، در یکی از دانشگاه‌های کشور زیر نظر سازمان علمی ‌دانشجویی مهندسی مواد برگزار می‌شود. عملیات حرارتی شامل اعمال سيكل­هاي حرارتی گرم و سرد كردن است كه منجر به بهبود خواص مكانيكی، فیزیکی و شیمیایی قطعه‌ی نهايي مي‌شود، به‌طور مثال مي‌توان با انجام عمليات حرارتي، سختي، استحكام، مقاومت به سايش، مقاومت به ضربه و ديگر خواص يک قطعه را به شكل كاملاً محسوسي بهبود داد؛ لذا انجام عمليات حرارتي به منظور بهبود خواص قطعات، از بروز بسياري از مشكلات جلوگيری کرده و صرفه‌ی اقتصادی مطلوبي را براي شركت‌ها به همراه دارد.

بی‌شک يكي از اهداف والای اين سلسله مسابقات، ايجاد تحرک، نشاط، پويایی و رقابت سازنده و سالم در بين دانشجويان مستعد و علاقه‌مند به حوزه‌ی مهندسی مواد به خصوص در زمينه عمليات حرارتی است. از سوي ديگر چالش‌های صنعتی مرتبط با عمليات حرارتي و نياز روزافزون جامعه‌ی صنعتي به اتخاذ روش‌هايي كه ضمن حفظ و ارتقاي كيفيت، ارزش افزوده بيشتری را به همراه داشته باشد، ضرورت و توجه به اين تخصص ممتاز از مهندسی مواد را بيش از پيش نمايان مي­سازد.

اولین دوره‌ی مسابقات در دانشگاه فردوسی مشهد در شهریور‌ماه 1383 برگزار و در ادامه دوره­های بعد به ترتیب در دانشگاه های شیراز، صنعتی شریف (دو دوره)، صنعتی اصفهان، آزاد اسلامی واحد شهر مجلسی، فردوسی مشهد (بار دوم)، آزاد اسلامی واحد اهواز، دانشگاه صنعتی یزد، مرکز آموزش علمی و کاربردی فولادین‌ ذوب آمل (فذا)، دانشگاه صنعتی تبریز، دانشگاه علم و صنعت ایران، دانشگاه زنجان، دانشگاه صنعتی اصفهان و دانشگاه شیراز برگزار شد.

امسال نیز انجمن علمی مهندسی مواد و متالورژی دانشگاه شهید باهنرکرمان افتخار میزبانی شانزدهمین دوره سراسری و دومین دوره بین المللی مسابقات عملیات حرارتی را داراست. این دوره از مسابقات در دو مرحله‌ی آهنی و غیر آهنی انجام و تیم برگزیده با توجه به نتایج و نظر داوران انتخاب خواهد شد؛ همچنین هم‌زمان با برگزای مسابقات، کارگاه‌ها‌ی آموزشی کاربردی در زمینه‌های مرتبط با مهندسی مواد و متالورژی و نیز نمایشگاه دستاوردهای صنعت متالورژی برگزار می‌شود.شروع مسابقات در:

تاریخ های مهم

ورود به سیستم

کاربر گرامی، در صورتی که ثبت نام نکرده اید روی دکمه ثبت نام کلیک نمایید.
شایان ذکر است جهت شرکت در مسابقه، ارسال پروپوزال و استفاده از کلیه امکانات سایت ثبت نام ضروری می باشد.


ثبت نام

ثبت نام اولیه در سیستم برای همگان رایگان می باشد

حامیان مسابقات